A może dorobić sobie?

Ilu młodych ludzi zastanawia się, w jaki sposób zdobyć dodatkowe pieniądze, gdy dostanie już pierwszą pracę? 

Z jednej strony dwudziestolatek chce się wykazać w swojej pracy, z drugiej, jest takie powiedzenie, by nigdy nie ufać jedynemu źródłu finansowania. Dodatkowy zarobek będzie nie tylko środkami, które można zaoszczędzić na spełnienie marzeń, ale i zabezpieczeniem.

Wiele młodych osób, mając nawet bezpieczny etat, dorabia sobie pracując w weekendy jako kelnerzy, barmani, obsługa w sieciach fast-food, takich jak McDonald, kasjerzy w sklepach, czy jako hostessy w hipermarketach lub targach. Co do zawodu barmana sytuacja jest o tyle przewrotna, że aby sprzedawać alkohol, nie trzeba mieć ukończonych osiemnastu lat, podczas gdy pełnoletność jest wymagana, aby go kupić. 

Korepetycje

Chyba najbardziej popularny sposób na dodatkową pracę. Osoby dobrze radzące sobie z nauką i lubiące uczyć mogą zarobić całkiem dobre pieniądze na udzielaniu korepetycji, na które popyt jest ogromny a ogłoszenia o oferowaniu korepetycji można wystawić na specjalnych portalach; takich jak korepetycje.net, OLX.pl, lokalne czy tematyczne grupy społecznościowe. Oprócz pieniędzy udzielający korepetycji dodatkowo ćwiczy się umiejętność sprawnej komunikacji międzyludzkiej, co z pewnością zaowocuje w przyszłej pracy. 

Kurierzy

W dobie pandemii zamawianie produktów na wynos zyskało na popularności. Powszechnie stało się kupowanie na wynos jedzenia. Nie dziwi już widok dostawców z plecakami z logo restauracji lub firm dostawczych. Aby zostać kurierem przyda się prawo jazdy, ale czasem wystarczy rower bądź skuter, dzięki czemu i ta branża stała się dużo bardziej dostępna dla wszystkich, nawet bez prawa jazdy. Praca uczy logistyki, dobrego rozeznania w terenie i umiejętności wykonania zadań na czas. Bo przecież kto chce jeść zimną pizzę?

Edytorstwo

Copywriting i edytorstwo wymaga lekkiego pióra i czasem rozeznania w świecie marketingu i reklamy, jednak spokojnie można wykonywać zlecenia, nie mając wcześniej doświadczenia. Będzie bardzo dobrym wyborem dla osób chcących podszlifować swój warsztat pisarski oraz zarobić przy tym kilka groszy. Nie wymaga pracy w stałych godzinach dnia; zlecenia można wykonywać o każdej porze, co dla spędzających wiele czasu w szkołach i uczelniach młodych ludzi jest ogromną zaletą. Można także samemu regulować ilość zleceniodawców, których obsługujemy media społecznościowe.

Obsługa klienta

Call centre to opcja dla osób gotowych spędzić kilka godzin na słuchawkach. To nie tylko sprzedaż ale i wsparcie klienta na infoliniach. Firmy call center nastawione są szczególnie na poszukiwanie uczniów i studentów, oferując im elastyczny grafik pracy. W niemal każdym większym mieście działa co najmniej kilka firm call center, które chętnie rekrutują młodych przez cały rok. Szansa na znalezienie tam miejsca dla siebie jest dosyć spora ze względu na dużą rotację pracowników – niejednokrotnie młodzi ludzie rezygnują z pracy po zarobieniu potrzebnej im kwoty lub w celu skupienia się na nauce do zbliżających się egzaminów. Call centre uczy odporności na stres, umiejętności znalezienia się w każdej sytuacji a także niepoddawania się w codziennych, czasem monotonnych zadaniach.

Opieka

Osobom posiadającym zwierzęta czy rodzicom małych dzieci niejednokrotnie zdarza się stanąć przed dylematem, co zrobić ze swoimi podopiecznymi, gdy losowa sytuacja zmusi do nieoczekiwanego opuszczenia domu czy pozostania dłużej w pracy. Dla osób lubiących pracę z dziećmi opieka nad maluchami może być przyjemna – pozwala na nawiązanie więzi z dzieckiem i spędzeniu czasu aktywnie. Wymaga jednak także odpowiedzialności, dojrzałości i wiedzy w temacie wychowywania dzieci.

Rękodzieło i odnawianie przedmiotów

Wiele osób jest uzdolnionych artystycznie i potrafi wyprodukować prawdziwe cudeńka. Są to też osoby młode, które nie mają możliwości podjęcia innego typu pracy i szukają alternatywnych źródeł zarobku. Często są również pasjonatami i tworzone przez nich wyroby niosą autentyczną radość. Popularne stają się ręcznie wykonane przedmioty, ubrania, biżuteria, mydełka, czy produkty z decoupage. Warto prowadzić profil w mediach społecznościowych by dać się poznać potencjalnym klientom. To samo dotyczy odnawiania mebli czy starych przedmiotów. Niejednokrotnie ludzie wyrzucają perełki w stylu vintage, które zadbane odzyskują dawną świetność i są cennym nabytkiem. Można je sprzedać za całkiem dobre pieniądze.

Obsługa wydarzeń

W większych miastach często odbywają się targi, koncerty, i inne wydarzenia do których potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Dużą zaletą jest tu także wysoka możliwość pracy w weekendy, bo to właśnie wtedy zazwyczaj organizowane są takie imprezy, co pozwala swobodnie łączyć pracę z nauką. Obsługa polega zazwyczaj na pracy kelnerskiej, dbaniu o stoły i dekoracje, sprzątaniu oraz zmywaniu naczyń. Także bierze się udział w dodatkowych zajęciach logistycznych, które są niezbędne do zapewnienia płynnej obsługi wydarzenia.

Udział w produkcjach filmowych

Statystowanie jest szczególnie popularne wśród miłośników aktorstwa, Ilość filmów, seriali, reklam czy innego rodzaju produkcji jest ogromna i agencje codziennie szukają nowych twarzy do ról statystów i bohaterów epizodycznych. Statystowanie stanowi dobry początek w karierze dla osób, które w przyszłości chciałyby zająć się produkcją profesjonalnie. Zawsze dobrze podpatrzeć jak wygląda atmosfera na planie.

Wsparcie sąsiedzkie

Warto zapytać sąsiadów czy dalszych członków rodziny, czy nie mają jakiejś pracy do zlecenia. Zdarza się, że mieszkająca samotnie ciocia może na przykład chcieć pomalować pokój, a sama nie zamierza tego robić. Wtedy chętniej zleci ona taką pracę siostrzeńcowi czy siostrzenicy niż komuś obcemu. Należy także zapytać sąsiadów, czy moglibyśmy im w czymś pomóc. Na przykład starsze osoby mają często problemy z chodzeniem i chętnie zapłaciłyby za usługę usługę zakupów i przyniesienie ich do domu. Można także pomóc przy sprzątaniu czy drobnych naprawach.

Winobranie za granicą

Wakacje są szczególnie dobrym okresem dla studenta pod względem możliwości dorobienia sobie. Praca przy winobraniu, zbieraniu warzyw czy owoców czy przy kwiatach jest wymagającą pracą fizyczną i potrzeba wytrzymałości, jednak studenci często wybierają ten sposób dorobienia sobie. Wynagrodzenie jest uzależnione od efektywności pracownika, niemniej przez parę miesięcy można zarobić większą kwotę pieniędzy.

Restauracje i bary szybkiej obsługi

Praca w gastronomii daje możliwość ułożenia indywidualnego grafiku, a rotacja pracowników gwarantuje znalezienie oferty bardzo szybko. Można spodziewać się także benefitów w postaci dużych zniżek na jedzenie i napiwków.

Konsultantki w firmach kosmetycznych

Oferta ta skierowana jest przeważnie do kobiet, a konkretnie tych, które lubią kosmetyki, potrafią coś o nich powiedzieć, doradzić. Przydatna jest tu umiejętność komunikacji międzyludzkiej oraz promocji w social mediach, gdyż taka praca może wymagać sprawnej sprzedaży, reklamy i wiedzy, jak pokazać produkt w atrakcyjnym dla potencjalnych klientów świetle. Plusem jest możliwość zamówienia tańszych kosmetyków dla siebie oraz testowanie ich. 

Nawet pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy możliwości dla młodych ludzi jest znacznie więcej niż tylko te wyżej wymienione. Wiele zależy od własnego charakteru, determinacji i umiejętności szukania. Niezwykle przydaje się także wyrobienie książeczki sanepidowskiej, która jest furtką do podjęcia pracy w m.in gastronomii. Pomocne mogą być też różne kursy, często dostępne za darmo i online. 

Warto pamiętać, że wolontariat jest również formą doświadczenia i wpisanie go do CV pomoże zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Nie należy się również zrażać przy ewentualnych niepowodzeniach przy szukaniu pracy lub jej wykonywaniu. Najważniejsze zawsze są chęci i rychłe pojawienie się na rynku pracy, a także zdobywane doświadczenia, co na pewno zaowocuje w przyszłości. 

Czy możliwe jest studiowanie dzienne i jednocześnie dorabianie sobie bez wpływu na oceny?

Poznajcie Karolinę, studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim, opisującej swoje doświadczenia w publikacji na popularnej platformie Wattpad. Karolina pisze o swoich początkach:

Karolina studiuje i jednocześnie podjęła się zleceń w dwóch pracach.

Minął prawie rok od tego wpisu, a Karolina kontynuuje studia dzienne i nadal ma dwie prace. Sesję zdała w pierwszym terminie. 

Co teraz możesz zrobić dla poprawy swojej sytuacji finansowej?

Challenge 9

Wyobraźcie sobie, że znaleźliście dodatkową pracę. Jaka to praca by była? Ile można byłoby dorobić w ciągu pół roku? Na co przeznaczylibyście te pieniądze?

Dodatkowo do poczytania:

  1. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/fatalne-wiesci-dla-40-latkow-chodzi-o-ich-emerytury/8bxd4xq 
 
Skip to content