Gdzie zamieszkać?

Zakończenie studiów to bardzo ważny etap w życiu młodego człowieka. Wtedy też konieczność podjęcia wielu ważnych życiowych decyzji niejednokrotnie nas przytłacza. Co dalej? Czy, jeśli jeszcze nie mają własnego mieszkania, wyprowadzać się od rodziców? Czy kupić mieszkanie, wybudować dom czy jednak zdecydować się na wynajem?

Często w internecie można natrafić na ogłoszenia, w którym komentujący dzielą się tym, że nie mają gdzie mieszkać po studiach. Nie zawsze kupno mieszkania na kredyt czy wynajem jest słuszną decyzją. Są też inne możliwości, każda z nich niesie ze sobą wady, zalety i ryzyka.

U rodziców

Jeśli w trakcie studiów mieszkaliśmy w swoim dawnym pokoju, to z momentem otrzymania pierwszej pracy możemy nadal zostać u rodziców. Wiele osób decyduje się na taki scenariusz.

Wynajem pokoju

Jeśli w trakcie studiów wynajmowaliśmy pokój ze znajomymi, ta opcja może być kontynuowana. Jest jedną z najtańszych opcją. Ale jak każdy z wyborów niesie z sobą wady.

Wynajem mieszkania

Pierwszym wyborem zwykle jest wynajem mieszkania. Za odstępne w wysokości, zwykle, kilku miesięcznych opłat za mieszkanie dostajemy możliwość zamieszkania często z meldunkiem. Rozwiązanie to jest bardzo popularne z uwagi na dostępność, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na wynajmowanie swoich mieszkań, ale raczej niekorzystne z uwagi na ekonomię zamieszkujących. Opłata za wynajem to zwykle równowartość zakupu mieszkania, tzn. spłacania kredytu i czynszu za własne mieszkania. Dlatego warto przeanalizować swoją sytuację materialną i udać się do banku w celu sprawdzenia zdolności kredytowej i zakupu własnej nieruchomości.

Mieszkanie na kredyt

W zależności od miejsca zamieszkania cena za metr jest niższa lub wyższa. Warto zatem rozeznać rynek miast ościennych, ponieważ może się okazać, że gdy dojeżdżamy  dosłownie kilka kilometrów więcej do pracy, cena za metr kwadratowy będzie znacznie niższa. Zakup mieszkania to rozwiązanie, które gwarantuje ciepłe lokum za cenę czynszu i raty kredytu, które zwykle przychodzi nam płacić przez kolejne 30 lat. Dlatego, biorąc pod uwagę powyższe, młodzi coraz częściej budują domy, które po okresie wymagalności kredytu stają się ich własnością, a oni sami nie mają  konieczności opłacania czynszu.

Kredyt budowlany daje możliwość wybudowania wymarzonej nieruchomości od podstaw. Wystarczy działka, projekt, kosztorys i już można realizować inwestycję. Wiadome jest, że budowa domu to koszt o wiele wyższy niż zakup mieszkania, jednak wysokość raty kredytu zbliżona jest do tej, którą przyjdzie nam zapłacić decydując się na mieszkanie (rata + czynsz). Możliwość posiadania własnej przestrzeni do zrobienia grilla czy zbudowania placu do zabaw dla dzieci jest czynnikiem przemawiającym na korzyść budowy.

Stawiając pierwsze kroki w dorosłość, należy przemyśleć każdy z nich. Błędne decyzje mogą wpływać na nasze życie przez wiele kolejnych lat, co znacznie utrudni życie. Im wcześniej podejmiemy decyzję o zakupie własnej nieruchomości, tym szybciej będziemy się cieszyć komfortowymi warunkami życia.

Co teraz możesz zrobić dla poprawy swojej sytuacji finansowej?

Challenge 5

Policz koszt swojego mieszkania w ujęciu rocznym, na najbliższy rok akademicki. Jaka kwotę zapłacisz? Czy pojawiły się koszty dodatkowe?

Posłuchaj także podcastu o sekretach kredytów hipotecznych, w którym Kasia Jaszczuk rozmawia z Adrianem Wąsowskim, pośrednikiem kredytów hipotecznych.

Skip to content